Aug 272012
 

Sprint

FEMALE RESULTS
** DIV/TOT shows place in agegroup/div & the total (6/42 – 6th out of 42) **

Place Div/Tot Bib Name Sex Age City Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 1113 Kris Walker F 51 POCATELLO 2 23:14 7:01:02 1 33:02 0:59 2 8:56 1:07:29.05
2 1089 Kristen Hubbard F 22 POCATELLO 6 25:22 7:00:41 2 40:10 0:59 5 10:28 1:17:57.27
3 1102 Aliesa Parent F 20 POCATELLO 7 25:24 7:00:21 6 41:27 0:50 6 10:40 1:18:59.09
4 1076 Teresa Christensen F 34 CHUBBUCK 4 23:35 7:00:51 3 40:57 0:51 15 12:35 1:19:05.42
5 1115 Sarah Wheeler F 29 IDAHO FALLS 16 27:33 7:00:27 4 41:01 0:57 7 10:54 1:21:09.85
6 1100 Megan Nolte F 17 POCATELLO 1 22:54 7:00:51 10 42:51 0:51 22 13:50 1:21:34.65
7 1082 Ashley Guard F 25 POCATELLO 9 25:38 7:00:53 19 45:19 1:21:47.88
8 1086 Jennifer Hanson F 31 PINGREE 10 26:02 7:00:47 7 42:25 1:01 10 11:43 1:22:15.51
9 1088 Mindy Hong F 32 POCATELLO 12 26:12 7:01:12 9 42:41 0:57 19 13:12 1:24:31.77
10 1066 Jaeme Adamson F 33 BLACKFOOT 26 30:12 7:00:36 5 41:18 0:56 9 11:41 1:25:01.23
11 1108 Suzanne Stoddard F 24 POCATELLO 15 27:15 7:00:36 13 43:27 0:46 20 13:12 1:25:33.64
12 1095 Maja McMinn F 34 POCATELLO 11 26:06 7:01:42 14 44:01 0:50 16 12:39 1:25:34.57
13 1071 Patricia Baezer F 40 CARDSTON 25 29:50 7:00:47 17 44:37 0:09 4 10:18 1:25:57.75
14 1075 Sarah Carson F 23 POCATELLO 8 25:30 7:00:46 25 47:15 1:03 12 11:52 1:26:42.55
15 1065 Debra Adams F 52 VICTOR 27 30:25 7:00:55 16 44:32 1:05 14 12:18 1:29:32.60
16 1092 Alyssa Lewis F 19 POCATELLO 3 23:35 7:01:14 20 45:32 0:59 41 18:16 1:29:52.96
17 1099 Robin Nelson F 46 POCATELLO 14 26:53 7:00:43 29 48:02 1:02 18 13:09 1:30:08.18
18 1068 Tamara Anderson F 44 21 29:42 7:00:36 11 43:03 0:41 35 16:27 1:30:46.58
19 1080 Lillian Favor F 31 POCATELLO 29 30:40 7:00:51 12 43:10 0:42 31 15:26 1:31:05.87
20 1087 Toni Hencley F 53 MCCAMMON 32 32:20 7:01:17 8 42:40 0:57 27 14:30 1:32:01.71
21 1081 Becca Fitzpatrick F 33 POCATELLO 17 27:47 7:01:38 21 45:50 0:50 33 16:06 1:32:28.02
22 1110 Shalene Swenson F 34 JACKSON 28 30:30 7:02:38 15 44:04 0:50 26 14:15 1:32:34.08
23 1078 Jerica Eames F 23 RUPERT 22 29:48 7:00:57 23 46:35 1:01 25 14:13 1:32:51.71
24 1084 Ashlee Hansen F 26 RUPERT 24 29:49 7:00:57 22 46:30 1:02 30 15:09 1:33:45.48
25 1073 Kerrianne Burch F 34 TWIN FALLS 41 34:41 7:01:19 18 44:55 0:52 13 11:57 1:34:01.55
26 1106 Amy Sorensen F 33 BLACKFOOT 33 32:20 7:00:40 24 47:09 0:54 17 12:51 1:34:11.84
27 1070 Stephanie Bachman F 17 POCATELLO 5 24:24 7:01:50 38 52:35 1:04 24 14:11 1:34:20.21
28 1083 Grace Hammes F 16 POCATELLO 30 30:48 7:00:26 39 52:48 0:51 3 9:37 1:34:46.13
29 1138 Eri Sakai F 24 POCATELLO 19 29:19 7:01:50 26 47:35 0:59 29 14:52 1:34:51.42
30 1105 Nicole Robinson F 37 BLACKFOOT 31 31:18 7:00:47 1:35:10.20
31 1074 Jamie Carlson F 32 POCATELLO 13 26:12 7:01:20 30 48:17 0:53 42 18:24 1:35:23.79
32 1090 Jennifer Hunsaker F 34 ROY 20 29:33 7:01:35 32 49:24 0:50 23 13:51 1:35:29.35
33 1085 Mary Hansen F 31 RUPERT 37 34:24 7:01:45 28 47:56 1:36:49.49
34 1098 Aubrey Mullins F 15 POCATELLO 18 29:05 7:01:11 41 53:41 0:55 11 11:44 1:36:53.48
35 1077 Amy Denny F 40 POCATELLO 23 29:48 7:01:13 36 50:40 0:33 28 14:50 1:37:22.01
36 1069 Jennifer Bachman F 42 POCATELLO 36 34:23 7:04:01 33 49:24 0:54 8 11:03 1:40:02.21
37 1137 Cozeth Sykes F 30 SAINT ANTHONY 34 32:20 7:01:03 34 49:52 0:49 39 17:47 1:42:08.41
38 1094 Keelie Marshall F 31 EAST PEORIA 38 34:24 7:01:41 37 51:34 1:15 21 13:22 1:42:33.30
39 1091 Carol Johnston F 61 CHUBBUCK 40 34:39 7:00:48 45 1:05:39 1:55 1:42:39.41
40 1096 Cindy Mickelsen F 54 POCATELLO 43 36:54 7:01:23 27 47:43 1:02 36 16:28 1:43:47.54
41 1107 Cherie Stoddard F 54 POCATELLO 39 34:34 7:01:40 35 49:53 0:53 40 18:03 1:45:20.22
42 1097 Ayla Miller F 20 POCATELLO 46 37:59 7:00:57 44 1:01:56 1:33 1 8:22 1:51:03.42
43 1067 Kathy Alexander F 50 POCATELLO 42 36:24 7:02:35 40 53:27 0:57 43 18:28 1:52:08.74
44 1072 Katherine Blythe F 51 CHUBBUCK 44 37:31 7:01:55 42 1:01:00 1:38 32 15:28 1:57:49.18
45 1103 Sandra Robert F 66 POCATELLO 35 32:20 7:01:10 46 1:07:28 1:30 38 16:55 1:59:40.66
46 1101 Jody Olson F 82 INKOM 49 50:54 7:03:20 31 49:03 1:48 37 16:50 2:02:11.57
47 1104 Jill Robertson F 40 POCATELLO 45 37:32 7:02:08 43 1:01:23 1:26 45 21:39 2:04:26.54
48 1079 Charlene Espindola F 41 SALT LAKE CITY 48 39:38 7:01:47 47 1:08:19 1:00 44 19:30 2:10:32.02
49 1093 Katie Long F 34 TWIN FALLS 47 38:53 7:01:57 48 1:16:49 1:08 34 16:25 2:15:30.26

 

MALE RESULTS
** DIV/TOT shows place in agegroup/div & the total (6/42 – 6th out of 42) **

Place Div/Tot Bib Name Sex Age City Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 1026 Justin Packard M 29 REXBURG 2 19:29 7:32:04 3 34:03 0:56 4 9:23 1:04:40.40
2 1002 Gary Azevedo M 53 IDAHO FALLS 8 22:49 7:32:09 1 31:43 0:56 1 8:40 1:05:03.45
3 1033 Josh Sorensen M 34 BLACKFOOT 6 21:51 7:31:57 6 35:36 0:59 2 9:12 1:08:21.65
4 1015 Michael Hunn M 21 POCATELLO 1 19:25 7:32:11 7 35:57 0:51 10 11:17 1:08:27.14
5 1040 Dan Wendt M 35 IDAHO FALLS 10 23:33 7:32:22 5 34:46 0:50 3 9:21 1:09:38.88
6 1031 Dean Rose M 55 POCATELLO 7 22:36 7:32:10 4 34:44 0:58 8 10:52 1:10:06.98
7 1032 Scott Schoen M 20 POCATELLO 4 21:11 7:32:02 9 36:17 0:44 11 11:33 1:10:34.25
8 1030 Brandt Robison M 17 IDAHO FALLS 9 23:16 7:32:10 8 36:14 0:53 9 10:58 1:12:17.74
9 1022 Jordan Marshall M 30 EAST PEORIA 14 24:43 7:32:36 10 37:00 1:28 7 10:41 1:15:14.49
10 1039 Lynn Van Every M 48 CHUBBUCK 17 25:12 7:32:21 2 32:51 1:04 23 15:22 1:15:37.07
11 1023 David McNeill M 18 POCATELLO 5 21:44 7:31:52 18 41:55 1:16 17 14:14 1:19:48.07
12 1009 Logan Finlay M 24 POCATELLO 11 24:13 7:32:54 1:20:13.04
13 1027 Tony Peace M 16 BLACKFOOT 3 20:21 7:32:36 19 42:12 1:17 25 16:16 1:21:28.94
14 1019 Jay Lewis M 41 IDAHO FALLS 22 27:33 7:32:32 12 39:32 1:20 14 12:22 1:22:06.33
15 1020 Michael Lewis M 35 HOUSTON 16 25:03 7:31:57 13 40:14 1:40 22 14:45 1:22:24.93
16 1012 Brian Grimm M 28 POCATELLO 24 28:40 7:32:36 14 41:06 1:42 6 10:06 1:22:57.06
17 1010 Clay Gentillon M 39 PINGREE 20 27:03 7:32:00 15 41:11 1:02 15 13:39 1:23:40.90
18 1021 Richard Lewis M 58 POCATELLO 12 24:14 7:32:01 21 42:50 1:08 24 15:34 1:24:34.03
19 1028 Patrick Rielly M 56 IDAHO FALLS 21 27:17 7:32:04 25 45:47 2:16 5 9:28 1:25:38.06
20 1035 Andrew Stoddard M 32 POCATELLO 18 25:35 7:32:08 24 44:31 1:06 18 14:20 1:26:27.30
21 1018 Aaron Lewis M 32 PASADENA 15 25:01 1:27:44.73
22 1034 Mark Stenberg M 48 26 29:44 7:32:49 11 37:51 1:41 26 17:10 1:28:00.86
23 1014 John Howe M 66 POCATELLO 25 29:39 7:32:52 17 41:54 1:36 16 13:43 1:28:29.93
24 1036 Jeffrey Swenson M 37 JACKSON 19 26:26 7:32:45 16 41:17 1:55 28 17:25 1:28:34.71
25 1003 Lorin Bachman M 46 POCATELLO 28 30:29 7:32:49 20 42:21 1:45 19 14:38 1:30:49.36
26 1038 Scott Tanner M 30 HERNDON 13 24:24 7:34:15 26 47:17 1:39 20 14:40 1:31:00.79
27 1005 Joe Costello M 59 ALTA 27 30:29 7:32:17 27 48:21 31 38:08 1:31:57.50
28 1029 Gery Robertson M 42 POCATELLO 23 27:49 7:35:26 22 43:40 0:41 29 19:39 1:36:01.60
29 1004 Bret Burch M 14 TWIN FALLS 31 56:00 1:20 12 12:03 1:37:50.81
30 1006 David Delehanty M 53 POCATELLO 29 33:44 7:32:34 28 49:19 1:25 13 12:15 1:38:03.54
31 1008 Barry Finlay M 56 POCATELLO 32 45:33 7:32:34 23 43:49 1:32 21 14:43 1:46:57.78
32 1/1 1037 Sami Tadehara M 58 POCATELLO 30 38:50 7:34:49 30 53:36 1:49 27 17:12 1:55:02.19
33 1/1 1141 David Alexander M 51 POCATELLO 31 41:50 7:36:16 29 52:34 1:34 30 23:03 2:04:03.07

 

OLYMPIC

FEMALE RESULTS
** DIV/TOT shows place in agegroup/div & the total (6/42 – 6th out of 42) **

Place Div/Tot Bib Name Sex Age City Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 1130 Hannah McInturff F 18 POCATELLO 1 19:54 1:56 3 1:11:36 2:10 1 44:35 2:20:09
2 1114 Carolyn Weber F 29 POCATELLO 3 27:28 2:00 2 1:11:09 2:00 4 51:32 2:34:08
3 1109 Vanessa Sutton F 36 POCATELLO 2 27:22 1:48 1 1:09:47 1:41 5 53:39 2:34:15
4 1128 Verena Kleinrath F 26 POCATELLO 4 28:09 1:10 4 1:14:57 0:46 6 59:04 2:44:05
5 1131 Jenafer Mickelsen F 33 POCATELLO 5 32:52 2:51 6 1:20:12 1:23 3 50:34 2:47:51
6 1112 Quincy Van Orden F 17 BLACKFOOT 9 37:03 1:38 8 1:27:38 1:22 2 49:59 2:57:39
7 1126 Trina Garay F 36 POCATELLO 8 36:50 2:14 5 1:16:45 1:26 10 69:42 3:06:56
8 1132 Debbie Newhouse F 51 POCATELLO 7 36:34 2:31 7 1:26:57 1:26 9 69:36 3:17:02
9 1125 Janae Cull F 39 BRIGHTON 6 34:54 10:35 9 1:33:48 3:39 7 64:14 3:27:09
10 1133 Kimberly Shwarze F 45 POCATELLO 10 41:53 3:43 10 1:33:53 3:34 8 64:14 3:27:16

 

MALE RESULTS
** DIV/TOT shows place in agegroup/div & the total (6/42 – 6th out of 42) **

Place Div/Tot Bib Name Sex Age City Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 1123 Will Ricks M 39 MONTEVIEW 9 38:42 1:13 3 1:08:36 0:51 1 45:34 2:34:54
2 1122 Kai Newhouse M 17 POCATELLO 6 32:16 2:57 2 1:08:20 2:15 3 50:23 2:36:08
3 1025 Ben Nickell M 39 4 31:22 3:03 1 1:06:30 1:15 5 54:15 2:36:22
4 1120 Shane Damron M 47 INKOM 3 29:50 2:17 4 1:12:48 1:16 4 52:00 2:38:08
5 1119 Caleb Chudleigh M 16 IDAHO FALLS 1 22:21 3:44 6 1:15:25 1:03 7 56:38 2:39:08
6 1121 Joe Mullins M 48 POCATELLO 2 28:34 3:37 5 1:15:21 2:20 6 54:37 2:44:27
7 1124 Joseph Van Orden M 14 BLACKFOOT 5 31:34 1:59 9 1:35:43 3:40 2 48:38 3:01:32
8 1024 Andy Newman M 63 POCATELLO 8 33:25 2:38 7 1:16:44 1:42 9 68:18 3:02:45
9 1011 Roy Gomes M 51 HONOLULU 7 32:58 1:04 8 1:26:01 1:23 8 68:06 3:09:30

 

Age Group and Division

********** OVERALL .include racename AWARDS LIST **********

********** FEMALE OVERALL SPRINT RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Kris Walker F 51 Pocatello ID 2 23:14 7:01:02 1 33:02 0:59 2 8:56 1:07:29.05
2 Kristen Hubbard F 22 Pocatello ID 6 25:22 7:00:41 2 40:10 0:59 5 10:28 1:17:57.27
3 Aliesa Parent F 20 Pocatello ID 7 25:24 7:00:21 6 41:27 0:50 6 10:40 1:18:59.09

********** MALE OVERALL SPRINT RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Justin Packard M 29 Rexburg ID 2 19:29 7:32:04 3 34:03 0:56 4 9:23 1:36:11.40
2 Gary Azevedo M 53 Idaho Falls ID 8 22:49 7:32:09 1 31:43 0:56 1 8:40 1:36:34.45
3 Josh Sorensen M 34 Blackfoot ID 6 21:51 7:31:57 6 35:36 0:59 2 9:12 1:39:52.65

********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS *********

********** FEMALE INDIVIDUAL SPRINT AGE GROUP: 0 – 19 **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Megan Nolte F 17 Pocatello ID 1 22:54 7:00:51 1 42:51 0:51 3 13:50 1:21:34.65
2 Alyssa Lewis F 19 Pocatello ID 2 23:35 7:01:14 2 45:32 0:59 5 18:16 1:29:52.96
3 Stephanie Bachman F 17 Pocatello ID 3 24:24 7:01:50 3 52:35 1:04 4 14:11 1:34:20.21
4 Grace Hammes F 16 Pocatello ID 5 30:48 7:00:26 4 52:48 0:51 1 9:37 1:34:46.13
5 Aubrey Mullins F 15 Pocatello ID 4 29:05 7:01:11 5 53:41 0:55 2 11:44 1:36:53.48
Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Brandt Robison M 17 Idaho Falls ID 3 23:16 7:32:10 1 36:14 0:53 1 10:58 1:12:17.74
2 David McNeill M 18 Pocatello ID 2 21:44 7:31:52 2 41:55 1:16 3 14:14 1:19:48.07
3 Tony Peace M 16 Blackfoot ID 1 20:21 7:32:36 3 42:12 1:17 4 16:16 1:21:28.94
4 Bret Burch M 14 Twin Falls ID 4 56:00 1:20 2 12:03 1:37:50.81

********** FEMALE INDIVIDUAL SPRINT AGE GROUP: 20 – 29 **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Sarah Wheeler F 29 Idaho Falls ID 4 27:33 7:00:27 1 41:01 0:57 2 10:54 1:21:09.85
2 Ashley Guard F 25 Pocatello ID 2 25:38 7:00:53 3 45:19 1:21:47.88
3 Suzanne Stoddard F 24 Pocatello ID 3 27:15 7:00:36 2 43:27 0:46 4 13:12 1:25:33.64
4 Sarah Carson F 23 Pocatello ID 1 25:30 7:00:46 6 47:15 1:03 3 11:52 1:26:42.55
5 Jerica Eames F 23 Rupert ID 6 29:48 7:00:57 5 46:35 1:01 5 14:13 1:32:51.71
6 Ashlee Hansen F 26 Rupert ID 7 29:49 7:00:57 4 46:30 1:02 7 15:09 1:33:45.48
7 Eri Sakai F 24 Pocatello ID 5 29:19 7:01:50 7 47:35 0:59 6 14:52 1:34:51.42
8 Ayla Miller F 20 Pocatello ID 8 37:59 7:00:57 8 1:01:56 1:33 1 8:22 1:51:03.42
Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Michael Hunn M 21 Pocatello ID 1 19:25 7:32:11 1 35:57 0:51 2 11:17 1:08:27.14
2 Scott Schoen M 20 Pocatello ID 2 21:11 7:32:02 2 36:17 0:44 3 11:33 1:10:34.25
3 Logan Finlay M 24 Pocatello ID 3 24:13 7:32:54 1:20:13.04
4 Brian Grimm M 28 Pocatello ID 4 28:40 7:32:36 3 41:06 1:42 1 10:06 1:22:57.06

********** FEMALE INDIVIDUAL SPRINT AGE GROUP: 30 – 39 **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Teresa Christensen F 34 Chubbuck ID 1 23:35 7:00:51 1 40:57 0:51 4 12:35 1:19:05.42
2 Jennifer Hanson F 31 Pingree ID 2 26:02 7:00:47 3 42:25 1:01 2 11:43 1:22:15.51
3 Mindy Hong F 32 Pocatello ID 4 26:12 7:01:12 4 42:41 0:57 7 13:12 1:24:31.77
4 Jaeme Adamson F 33 Blackfoot ID 8 30:12 7:00:36 2 41:18 0:56 1 11:41 1:25:01.23
5 Maja McMinn F 34 Pocatello ID 3 26:06 7:01:42 6 44:01 0:50 5 12:39 1:25:34.57
6 Lillian Favor F 31 Pocatello ID 10 30:40 7:00:51 5 43:10 0:42 11 15:26 1:31:05.87
7 Becca Fitzpatrick F 33 Pocatello ID 6 27:47 7:01:38 9 45:50 0:50 12 16:06 1:32:28.02
8 Shalene Swenson F 34 Jackson ID 9 30:30 7:02:38 7 44:04 0:50 10 14:15 1:32:34.08
9 Kerrianne Burch F 34 Twin Falls ID 16 34:41 7:01:19 8 44:55 0:52 3 11:57 1:34:01.55
10 Amy Sorensen F 33 Blackfoot ID 12 32:20 7:00:40 10 47:09 0:54 6 12:51 1:34:11.84
11 Nicole Robinson F 37 Blackfoot ID 11 31:18 7:00:47 1:35:10.20
12 Jamie Carlson F 32 Pocatello ID 5 26:12 7:01:20 12 48:17 0:53 15 18:24 1:35:23.79
13 Jennifer Hunsaker F 34 Roy UT 7 29:33 7:01:35 13 49:24 0:50 9 13:51 1:35:29.35
14 Mary Hansen F 31 Rupert ID 14 34:24 7:01:45 11 47:56 1:36:49.49
15 Cozeth Sykes F 30 Saint Anthony ID 13 32:20 7:01:03 14 49:52 0:49 14 17:47 1:42:08.41
16 Keelie Marshall F 31 East Peoria IL 15 34:24 7:01:41 15 51:34 1:15 8 13:22 1:42:33.30
17 Katie Long F 34 Twin Falls ID 17 38:53 7:01:57 16 1:16:49 1:08 13 16:25 2:15:30.26
Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Dan Wendt M 35 Idaho Falls ID 1 23:33 7:32:22 1 34:46 0:50 1 9:21 1:09:38.88
2 Jordan Marshall M 30 East Peoria IL 3 24:43 7:32:36 2 37:00 1:28 2 10:41 1:15:14.49
3 Michael Lewis M 35 Houston TX 5 25:03 7:31:57 3 40:14 1:40 6 14:45 1:22:24.93
4 Clay Gentillon M 39 Pingree ID 8 27:03 7:32:00 4 41:11 1:02 3 13:39 1:23:40.90
5 Andrew Stoddard M 32 Pocatello ID 6 25:35 7:32:08 6 44:31 1:06 4 14:20 1:26:27.30
6 Aaron Lewis M 32 Pasadena CA 4 25:01 1:27:44.73
7 Jeffrey Swenson M 37 Jackson ID 7 26:26 7:32:45 5 41:17 1:55 7 17:25 1:28:34.71
8 Scott Tanner M 30 Herndon VA 2 24:24 7:34:15 7 47:17 1:39 5 14:40 1:31:00.79

********** FEMALE INDIVIDUAL SPRINT AGE GROUP: 40 – 49 **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Patricia Baezer F 40 Cardston AB 4 29:50 7:00:47 2 44:37 0:09 1 10:18 1:25:57.75
2 Robin Nelson F 46 Pocatello ID 1 26:53 7:00:43 3 48:02 1:02 3 13:09 1:30:08.18
3 Tamara Anderson F 44 2 29:42 7:00:36 1 43:03 0:41 5 16:27 1:30:46.58
4 Amy Denny F 40 Pocatello ID 3 29:48 7:01:13 5 50:40 0:33 4 14:50 1:37:22.01
5 Jennifer Bachman F 42 Pocatello ID 5 34:23 7:04:01 4 49:24 0:54 2 11:03 1:40:02.21
6 Jill Robertson F 40 Pocatello ID 6 37:32 7:02:08 6 1:01:23 1:26 7 21:39 2:04:26.54
7 Charlene Espindola F 41 Salt Lake City UT 7 39:38 7:01:47 7 1:08:19 1:00 6 19:30 2:10:32.02
Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Lynn Van Every M 48 Chubbuck ID 1 25:12 7:32:21 1 32:51 1:04 3 15:22 1:15:37.07
2 Jay Lewis M 41 Idaho Falls ID 2 27:33 7:32:32 3 39:32 1:20 1 12:22 1:22:06.33
3 Mark Stenberg M 48 4 29:44 7:32:49 2 37:51 1:41 4 17:10 1:28:00.86
4 Lorin Bachman M 46 Pocatello ID 5 30:29 7:32:49 4 42:21 1:45 2 14:38 1:30:49.36
5 Gery Robertson M 42 Pocatello ID 3 27:49 7:35:26 5 43:40 0:41 5 19:39 1:36:01.60

********** FEMALE INDIVIDUAL SPRINT AGE GROUP: 50 – 59 **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Debra Adams F 52 Victor ID 1 30:25 7:00:55 2 44:32 1:05 1 12:18 1:29:32.60
2 Toni Hencley F 53 McCammon ID 2 32:20 7:01:17 1 42:40 0:57 2 14:30 1:32:01.71
3 Cindy Mickelsen F 54 Pocatello ID 5 36:54 7:01:23 3 47:43 1:02 4 16:28 1:43:47.54
4 Cherie Stoddard F 54 Pocatello ID 3 34:34 7:01:40 4 49:53 0:53 5 18:03 1:45:20.22
5 Kathy Alexander F 50 Pocatello ID 4 36:24 7:02:35 5 53:27 0:57 6 18:28 1:52:08.74
6 Katherine Blythe F 51 Chubbuck ID 6 37:31 7:01:55 6 1:01:00 1:38 3 15:28 1:57:49.18
Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Dean Rose M 55 Pocatello ID 1 22:36 7:32:10 1 34:44 0:58 2 10:52 1:10:06.98
2 Richard Lewis M 58 Pocatello ID 2 24:14 7:32:01 2 42:50 1:08 5 15:34 1:24:34.03
3 Patrick Rielly M 56 Idaho Falls ID 3 27:17 7:32:04 4 45:47 2:16 1 9:28 1:25:38.06
4 Joe Costello M 59 Alta WY 4 30:29 7:32:17 5 48:21 8 38:08 1:31:57.50
5 David Delehanty M 53 Pocatello ID 5 33:44 7:32:34 6 49:19 1:25 3 12:15 1:38:03.54
6 Barry Finlay M 56 Pocatello ID 8 45:33 7:32:34 3 43:49 1:32 4 14:43 1:46:57.78
7 Sami Tadehara M 58 Pocatello ID 6 38:50 7:34:49 8 53:36 1:49 6 17:12 1:55:02.19
8 David Alexander M 51 Pocatello ID 7 41:50 7:36:16 7 52:34 1:34 7 23:03 2:04:03.07

********** FEMALE INDIVIDUAL SPRINT AGE GROUP: 60 – 99 **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Carol Johnston F 61 Chubbuck ID 2 34:39 7:00:48 2 1:05:39 1:55 1:42:39.41
2 Sandra Robert F 66 Pocatello ID 1 32:20 7:01:10 3 1:07:28 1:30 2 16:55 1:59:40.66
3 Jody Olson F 82 Inkom ID 3 50:54 7:03:20 1 49:03 1:48 1 16:50 2:02:11.57
Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 John Howe M 66 Pocatello ID 1 29:39 7:32:52 1 41:54 1:36 1 13:43 1:28:29.93

********** ATHENA/CLYDESDALE & MASTERS RESULTS *********

********** OVERALL ATHENA RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Angie Casperson F 43 Inkom ID 1 35:39 7:01:00 1 57:15 1:08 1 18:15 1:53:34.33

********** MASTERS ATHENA RESULTS , 40 and Over **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish

********** OVERALL CLYDESDALE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Steven Dahms M 49 Idaho Falls ID 1 27:18 7:32:06 2 40:07 1:08 1 12:29 1:21:53.42
2 Adam Hunsaker M 36 Roy UT 3 28:16 7:32:20 3 47:50 1:28 2 12:37 1:31:17.76
3 Jon Hogge M 40 Idaho Falls ID 2 28:13 7:33:13 1 19:18 0:54 3 1:07:45 1:58:10.32

********** MASTERS CLYDESDALE RESULTS , 40 and Over **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Steven Dahms M 49 Idaho Falls ID 1 27:18 7:32:06 2 40:07 1:08 1 12:29 1:21:53.42
2 Jon Hogge M 40 Idaho Falls ID 2 28:13 7:33:13 1 19:18 0:54 2 1:07:45 1:58:10.32

********** FEMALE MASTERS SPRINT RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Patricia Baezer F 40 Cardston AB 4 29:50 7:00:47 4 44:37 0:09 1 10:18 1:25:57.75
2 Debra Adams F 52 Victor ID 5 30:25 7:00:55 3 44:32 1:05 3 12:18 1:29:32.60
3 Robin Nelson F 46 Pocatello ID 1 26:53 7:00:43 6 48:02 1:02 4 13:09 1:30:08.18

********** MALE MASTERS SPRINT RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish
1 Dean Rose M 55 Pocatello ID 1 22:36 7:32:10 2 34:44 0:58 2 10:52 1:10:06.98
2 Lynn Van Every M 48 Chubbuck ID 3 25:12 7:32:21 1 32:51 1:04 8 15:22 1:15:37.07
3 Jay Lewis M 41 Idaho Falls ID 5 27:33 7:32:32 4 39:32 1:20 4 12:22 1:22:06.33

********** FEMALE OVERALL OLYMPIC RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Hannah McInturff F 18 Pocatello ID 1 19:54 1:56 3 1:11:36 2:10 1 44:35 2:20:09
2 Carolyn Weber F 29 Pocatello ID 3 27:28 2:00 2 1:11:09 2:00 4 51:32 2:34:08
3 Vanessa Sutton F 36 Pocatello ID 2 27:22 1:48 1 1:09:47 1:41 5 53:39 2:34:15

********** MALE OVERALL OLYMPIC RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Will Ricks M 39 Monteview ID 9 38:42 1:13 3 1:08:36 0:51 1 45:34 2:34:54
2 Kai Newhouse M 17 Pocatello ID 6 32:16 2:57 2 1:08:20 2:15 3 50:23 2:36:08
3 Ben Nickell M 39 4 31:22 3:03 1 1:06:30 1:15 5 54:15 2:36:22

********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS *********

********** FEMALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 0 – 19 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Quincy Van Orden F 17 Blackfoot ID 1 37:03 1:38 1 1:27:38 1:22 1 49:59 2:57:39

********** MALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 0 – 19 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Caleb Chudleigh M 16 Idaho Falls ID 1 22:21 3:44 1 1:15:25 1:03 2 56:38 2:39:08
2 Joseph Van Orden M 14 Blackfoot ID 2 31:34 1:59 2 1:35:43 3:40 1 48:38 3:01:32

********** FEMALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 20 – 29 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Verena Kleinrath F 26 Pocatello ID 1 28:09 1:10 1 1:14:57 0:46 1 59:04 2:44:05

********** MALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 20 – 29 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish

********** FEMALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 30 – 39 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Jenafer Mickelsen F 33 Pocatello ID 1 32:52 2:51 2 1:20:12 1:23 1 50:34 2:47:51
2 Trina Garay F 36 Pocatello ID 3 36:50 2:14 1 1:16:45 1:26 3 69:42 3:06:56
3 Janae Cull F 39 Brighton CO 2 34:54 10:35 3 1:33:48 3:39 2 64:14 3:27:09

********** MALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 30 – 39 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish

********** FEMALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 40 – 49 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Kimberly Shwarze F 45 Pocatello ID 1 41:53 3:43 1 1:33:53 3:34 1 64:14 3:27:16

********** MALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 40 – 49 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Shane Damron M 47 Inkom ID 2 29:50 2:17 1 1:12:48 1:16 1 52:00 2:38:08
2 Joe Mullins M 48 Pocatello ID 1 28:34 3:37 2 1:15:21 2:20 2 54:37 2:44:27

********** FEMALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 50 – 59 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Debbie Newhouse F 51 Pocatello ID 1 36:34 2:31 1 1:26:57 1:26 1 69:36 3:17:02

********** MALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 50 – 59 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Roy Gomes M 51 Honolulu HI 1 32:58 1:04 1 1:26:01 1:23 1 68:06 3:09:30
2 Todd Eskelsen M 53 Kensington MD 2 39:16 92:51 0:41

********** FEMALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 60 – 99 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish

********** MALE INDIVIDUAL OLYMPIC AGE GROUP: 60 – 99 **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Andy Newman M 63 Pocatello ID 1 33:25 2:38 1 1:16:44 1:42 1 68:18 3:02:45

********** FEMALE MASTERS OLYMPIC RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Debbie Newhouse F 51 Pocatello ID 1 36:34 2:31 1 1:26:57 1:26 2 69:36 3:17:02
2 Kimberly Shwarze F 45 Pocatello ID 2 41:53 3:43 2 1:33:53 3:34 1 64:14 3:27:16

********** MALE MASTERS OLYMPIC RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish
1 Shane Damron M 47 Inkom ID 2 29:50 2:17 1 1:12:48 1:16 1 52:00 2:38:08
2 Joe Mullins M 48 Pocatello ID 1 28:34 3:37 2 1:15:21 2:20 2 54:37 2:44:27
3 Andy Newman M 63 Pocatello ID 4 33:25 2:38 3 1:16:44 1:42 4 68:18 3:02:45

SPRINT
********** TEAM SPRINT AWARDS LIST **********

********** MALE SPRINT TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

1 1049 Neff/Kunz/Parry121:517:31:39135:011:13110:191:08:49.00Cameron NeffM31PocatelloIDBart KunzM58AftonWYChristopher ParryM27HyrumUT 2 1050 Stevens/McMinn224:087:31:52259:341:24315:431:41:27.13Caden StevensM10PocatelloIDRyan McMinnM10PocatelloIDRyan McMinnM10PocatelloID 3 1051 Walsh/Kearns/Kaiser335:037:32:1631:02:231:15210:421:50:25.20Joe WalshM8PocatelloIDAaron KearnsM8PocatelloIDJohn KaiserM8PocatelloID

********** FEMALE SPRINT TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

1 1052 Thorne/Hayes/Magleby125:067:32:14141:221:20111:061:19:55.37Amy ThorneF50Idaho FallsIDEloise HayesF45Idaho FallsIDKenley MaglebyF14Idaho FallsID 2 1142 234:567:33:18     1:36:59.91Annie Carter  PocatelloIDAnne Marie Bary  PocatelloIDMaja McKnight  PocatelloID

********** COED SPRINT TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

1 1063 Walker/Walker/McGovern119:267:31:43131:310:5315:0457:23.67Bob WalkerM57  Landry WalkerF13PocatelloIDRachel McGovernF14PocatelloID 2 1054 Chilton/Chilton425:497:31:43236:021:2426:451:10:29.69Brook ChiltonF13PocatelloIDBrad ChiltonM49PocatelloIDBrook ChiltonF13PocatelloID 3 1139 220:567:32:16543:131:02810:411:16:55.56Menno SennesaelM17PocatelloIDCaitlin VitaleF17PocatelloIDEmmo ThacterayF17PocatelloID 4 1055 Christensen/Christensen/Lewis726:577:31:51442:321:54710:091:22:09.97Tanner ChristensenM34ChubbuckIDJacquelyn ChristensenF10ChubbuckIDLisa LewisF32PasadenaCA 5 1062 Staats/Lynch325:027:33:15845:431:1159:461:23:44.10Eric StaatsM34PocatelloIDEric StaatsM34PocatelloIDShannon LynchF41PocatelloID 6 1053 Bunney/Bunney/Lewis526:177:31:46745:151:491010:521:24:45.51John BunneyM PocatelloIDSabrina BunneyF PocatelloIDDavid LewisM23PocatelloID 7 1059 Larsen/Larsen/Srivanich-Raper1136:287:31:47339:161:0649:151:26:39.10Rotjanee LarsenF42PocatelloIDEric LarsenM49PocatelloIDAnnie Srivanich-RapeF19PocatelloID 8 1064 WEIDEMAN/WEIDEMAN934:297:32:03644:501:26910:511:32:25.99Clarissa WeidemanF32PocatelloIDClarissa WeidemanF32PocatelloIDDrake WeidemanM10ChubbuckID 9 1060 Lewis/Smith/Lewis626:297:32:531049:201:201114:011:32:49.46Julianne LewisF33HoustonTXKooper SmithM17HoustonTXBrendon LewisM10HoustonTX 10 1056 Conley/Conley1034:457:32:57947:201:441220:381:46:12.04Dennis ConleyM56BlackfootIDDebi ConleyF30BlackfootIDDennis ConleyM56BlackfootID 11 1057 Jones/Jones/Lewis1236:347:33:051159:071:14610:031:48:49.68Kara JonesF26PocatelloIDCharley JonesM27PocatelloIDRyan LewisM30BountifulUT 12 1058 Kaiser/Schoen/Walsh833:067:32:38121:08:192:0136:531:51:43.02Joe KaiserM12PocatelloIDMathias SchoenM11PocatelloIDJake WalshM11PocatelloID

OLYMPIC
********** TEAM OLYMPIC AWARDS LIST **********

********** MALE OLYMPIC TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

********** FEMALE OLYMPIC TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

********** COED OLYMPIC TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

1 1118 FITZPATRICK/NEWHOUSE/KINNAMAN 1 27:25 1:06 1 1:05:13 0:59 3 63:12 2:37:52 John Fitzpatrick M 53 Pocatello ID Ken Newhouse M 51 Pocatello ID Laureen Kinnaman F 49 Pocatello ID 2 1117 BITTON/DARROW/BITTON 3 37:35 1:19 2 1:14:54 0:25 1 46:13 2:40:23 Paul Bitton M 33 Chubbuck ID Patrick Darrow M 34 Chubbuck ID Natalie Bitton F 29 Pocatello ID 3 1116 REILAND/MLADENKA/RAMRELL 2 31:00 1:41 3 1:23:22 0:35 2 57:07 2:53:42 Deb Reiland F 58 Pocatello ID Tina Mladenka F 51 Pocatello ID Meagan Ramrell F

 

Team Results

********** MALE SPRINT TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

1 1049 Neff/Kunz/Parry121:517:31:39135:011:13110:191:08:49.00Cameron NeffM31PocatelloIDBart KunzM58AftonWYChristopher ParryM27HyrumUT 2 1050 Stevens/McMinn224:087:31:52259:341:24315:431:41:27.13Caden StevensM10PocatelloIDRyan McMinnM10PocatelloIDRyan McMinnM10PocatelloID 3 1051 Walsh/Kearns/Kaiser335:037:32:1631:02:231:15210:421:50:25.20Joe WalshM8PocatelloIDAaron KearnsM8PocatelloIDJohn KaiserM8PocatelloID

********** FEMALE SPRINT TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

1 1052 Thorne/Hayes/Magleby125:067:32:14141:221:20111:061:19:55.37Amy ThorneF50Idaho FallsIDEloise HayesF45Idaho FallsIDKenley MaglebyF14Idaho FallsID 2 1142 234:567:33:18     1:36:59.91Annie Carter  PocatelloIDAnne Marie Bary  PocatelloIDMaja McKnight  PocatelloID

********** COED SPRINT TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Run T1 Rank Bike T2 Rank Swim Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

1 1063 Walker/Walker/McGovern119:267:31:43131:310:5315:0457:23.67Bob WalkerM57  Landry WalkerF13PocatelloIDRachel McGovernF14PocatelloID 2 1054 Chilton/Chilton425:497:31:43236:021:2426:451:10:29.69Brook ChiltonF13PocatelloIDBrad ChiltonM49PocatelloIDBrook ChiltonF13PocatelloID 3 1139 220:567:32:16543:131:02810:411:16:55.56Menno SennesaelM17PocatelloIDCaitlin VitaleF17PocatelloIDEmmo ThacterayF17PocatelloID 4 1055 Christensen/Christensen/Lewis726:577:31:51442:321:54710:091:22:09.97Tanner ChristensenM34ChubbuckIDJacquelyn ChristensenF10ChubbuckIDLisa LewisF32PasadenaCA 5 1062 Staats/Lynch325:027:33:15845:431:1159:461:23:44.10Eric StaatsM34PocatelloIDEric StaatsM34PocatelloIDShannon LynchF41PocatelloID 6 1053 Bunney/Bunney/Lewis526:177:31:46745:151:491010:521:24:45.51John BunneyM PocatelloIDSabrina BunneyF PocatelloIDDavid LewisM23PocatelloID 7 1059 Larsen/Larsen/Srivanich-Raper1136:287:31:47339:161:0649:151:26:39.10Rotjanee LarsenF42PocatelloIDEric LarsenM49PocatelloIDAnnie Srivanich-RapeF19PocatelloID 8 1064 WEIDEMAN/WEIDEMAN934:297:32:03644:501:26910:511:32:25.99Clarissa WeidemanF32PocatelloIDClarissa WeidemanF32PocatelloIDDrake WeidemanM10ChubbuckID 9 1060 Lewis/Smith/Lewis626:297:32:531049:201:201114:011:32:49.46Julianne LewisF33HoustonTXKooper SmithM17HoustonTXBrendon LewisM10HoustonTX 10 1056 Conley/Conley1034:457:32:57947:201:441220:381:46:12.04Dennis ConleyM56BlackfootIDDebi ConleyF30BlackfootIDDennis ConleyM56BlackfootID 11 1057 Jones/Jones/Lewis1236:347:33:051159:071:14610:031:48:49.68Kara JonesF26PocatelloIDCharley JonesM27PocatelloIDRyan LewisM30BountifulUT 12 1058 Kaiser/Schoen/Walsh833:067:32:38121:08:192:0136:531:51:43.02Joe KaiserM12PocatelloIDMathias SchoenM11PocatelloIDJake WalshM11PocatelloID

********** MALE OLYMPIC TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

********** FEMALE OLYMPIC TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

********** COED OLYMPIC TEAM RESULTS **********
Place Bib TEAM/NAME Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish ===== ===== ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== =======

1 1118 FITZPATRICK/NEWHOUSE/KINNAMAN 1 27:25 1:06 1 1:05:13 0:59 3 63:12 2:37:52 John Fitzpatrick M 53 Pocatello ID Ken Newhouse M 51 Pocatello ID Laureen Kinnaman F 49 Pocatello ID 2 1117 BITTON/DARROW/BITTON 3 37:35 1:19 2 1:14:54 0:25 1 46:13 2:40:23 Paul Bitton M 33 Chubbuck ID Patrick Darrow M 34 Chubbuck ID Natalie Bitton F 29 Pocatello ID 3 1116 REILAND/MLADENKA/RAMRELL 2 31:00 1:41 3 1:23:22 0:35 2 57:07 2:53:42 Deb Reiland F 58 Pocatello ID Tina Mladenka F 51 Pocatello ID Meagan Ramrell F

 

 

Share